Latest News

Polecam

Chcesz biegać? Dopasuj buty do biegania, bo bez nich daleko nie pobiegniesz [ Poradnik zakupowy]



Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, buty do biegania są Twoim must have. Aby ułatwić Ci ich dopasowywanie, przygotowałam dla Ciebie poradnik zakupowy, który pomoże Ci wybraniu idealnego modelu.
.
Buty do biegania – Jaki masz typ stopy

Wybierając buty do biegania, musisz zwrócić uwagę na budowę stopy czyli tzw, cechy biomechaniczne stopy. Ten element dopasowania butów do biegania jest najważniejszy, ponieważ każda stopa układa się na podłożu zupełnie inaczej w trakcie biegu i marszu. Dlatego wyróżnia się 3 sposoby pracy stopy:

Stopa neutralna – to taka, w której ciężar ciała jest rozprowadzany równomiernie: od nastąpnięcia aż do pięty. Kiedy spojrzysz na nią od tyłu, zauważysz, że stopa jest ustawiona w linii prostej, a ciężar ciała jest na pięcie rozłożony równomiernie. Jeśli mas stopę neutralną, wybieraj buty amortyzujące, ale bez stabilizatora. Najczęściej takie buty posiadają oznaczenie od producenta: cushion.

Stopa pronująca - Ciężar ciała jest przenoszony na wewnętrzną krawędź stopy. Pięty odstają od linii prostej na zewnątrz. Jeśli masz taką stopę, najlepsze dla Ciebie będą buty ze wzmocnieniami poprawiającymi stopę podczas biegu oraz wzmocnionymi elementami trzymającymi piętę.

Stopa supinująca – Ciężar ciała przenoszony jest na zewnętrzną krawędź stopy.

Buty do biegania – Po co siódma dziurka w butach do biegania

Czy zauważyłaś już siódmą dziurkę w butach do biegania? Ha! Dzięki niej sprytnie przełożysz sznurówki i sprytnie sprawisz, że piętka będzie przylegała do pięty. Zobacz na filmiku, jak zrobić specjalny węzeł. 


Buty do biegania – Ile ważysz?

Wybierając model obuwia, pamiętaj o swojej wadze. Kiedy ważysz 90kg, powinieneś wybrać inny model obuwia niż osoba, która waży 60kg. Dlatego, że modele butów dla osób więcej ważących mają podeszwę środkową z mocniejszej pianki oraz dodatkową amortyzację na pięcie i na podbiciu. 


 To buty do biegania przeznaczone dla biegaczy ważących powżej 80 kg. Posiadających stopę neutralną/supinującą. Posiadają wysoki poziom amortyzacji, dlatego można w nich biegać po asfalcie
                


 Buty do biegania – Gdzie biegasz?

Buty biegowe powinieneś dopasować również do podłoża. Jeśli decydujesz się na bieganie po ulicach, drogach utwardzonych, wybieraj buty z dobrą amortyzacją, bo szybciej się zużyją. Natomiast biegając po polnych drogach, wybierz buty, które dobrze trzymają stopę i mają ząbkowaną podeszwę. Idealną do naturalnych przeszkód. 



Buty do biegania damskie adidas



Buty do biegania ADIDAS ENERGY BOOST 2 ESM B40902 

 To proste buty, zapewniają szybkość biegania. Dzięki konstrukcji z bezszwową cholewką, zwracają energię włożoną w bieg. Przeznaczone do biegania w terenie, dla stóp neutralnych.




Buty do biegania - Jaki jest Twój cel biegania?

Dopasowywanie butów do biegania, nie może obyć się bez celu. Dlatego powinieneś się zastanowić nad tym, czy będziesz trenować, czy również brać udział w zawodach.
Biegając rekreacyjnie wybierz te buty, których waga mieści się w granicy 300g – 400g. Są dostosowane do bieganie po polnych drogach.

Natomiast, jeśli chcesz wziąć udział w zawodach, zdecyduj się na wydajniejsze buty, czyli takie, które ważą w przedziale od 150 do 280g. 


Buty do biegania – Jak często zmieniać buty do biegania?

Buty do biegania Adidas Kanadia 7 TR m


1.    
http://www.ceneo.pl/42153337#crid=90513&pid=12666
  Buty do biegania rekreacyjnego (w terenie. Są lekkie, przewiewne, dostosowane do stóp neutralnych i supinujących. Nadają się do biegania wiosną, latem i jesienią. Wazą ok. 280g.
   

Buty do biegania - Kiedy powinnam je wymieniać?
    
    Najpierw zacznijmy od powodu biegania. Jeżeli jeszcze nie jesteś do końca pewną, odpowiedz sobie na pytanie: Po co biegam? Co będę robić? Możliwych odpowiedzi jest kilka:
  •  Biegam dla przyjemności – Będziesz potrzebowała butów, które przetrwają nawet 800 km.
  • Pracuję nad szybkością, dlatego biegam dużo interwałów oraz sprintów – powinnaś zmieniać buty nie rzadziej niż 400 km.
  • Biegam naprawdę długie dystanse – zmieniaj buty do biegania co 3 miesiące.
  • Trenuję do triatlonu – potrzebujesz uniwersalnych butów
 Zobacz też:

Czy bieganie przyśpiesza odchudzanie? 6 praktycznych wskazówek


Buty do biegania – 7 zasady wybierania butów
1
  1. Idź do sklepu po południu, będziesz miała nabrzmiałe nogi takie, jak po biegu.
  2. Jeśli nosisz wkładki ortopedyczne, zabierz je do sklepu.
  3. Wybieraj buty większe o rozmiar, bo zbiegając z górki będziesz szorować palcami o wnętrze cholewki.
  4. Mierz buty w skarpetkach do treningu
  5. Mierz  obydwa buty jednocześnie
  6. Wybieraj buty w których pięta się nie rusza podczas przymierzania i nie ociera ścięgna Achillesa. 
  7. Buty muszą być dopasowane od pierwszej chwili, nie oczekuj, że się rozejdą.

    2 komentarze:

    1. Nie wiedziałam, ze az tyle możliwości jest z butami. I że zależy dobór od rodzaju stopy. Interesujące!

      OdpowiedzUsuń
    2. Fajny, konkretny wpis. Biegać nie lubię, ale może dlatego że nigdy nie miałam prawdziwych butów do biegania :P

      OdpowiedzUsuń

    Kontakt

    Tags

    Anna Lewandowska bieganie biustonosz sportowy Błonnik buty sportowe Cheat day CPM cukrzyca ćwiczenia ćwiczenia na boczki ćwiczenia na płaski brzuch deser dietetyczny diet by Ann Dieta dieta po rzuceniu palenia dieta 1000 kcal dieta bananowa dieta bezglutenowa Dieta Dash Dieta Dukana Dieta Ewy Chodakowskiej dieta Gacy Dieta ketogeniczna dieta kopenhaska dieta lekkostrawna dieta na alergię na gluten dieta na ataki migreny dieta na boczki dieta na cekalię dieta na objawy PMS dieta na obrzęki dieta na pajączki dieta na PCOS Dieta na płaski brzuch dieta na żylaki Dieta Odchudzająca Dieta OXY dieta po kontuzji dieta pudełkowa dieta trzustkowa Dieta tygodniowa dietetyczny obiad DIY domowe sposoby na grype efekt efekt afterburn featured fit grypa gym Hoshimoto kalorie Kcalmar kłopoty z głową kobieta kontuzje kosmetyki eko kosmetyki naturalne kostka rosołowa skład lifestyle macierzyństwo masaż Mel B Motywacja nadczynność tarczycy narciarstwo naturalna kostka rosołowa nawilążanie niedoczynność tarczycy niezdrowa dieta obwisła skóra Oczyszczanie z toksyn odchudzanie Odchudzanie Dieta na płaski brzuch olej kokosowy outodoor peeling kawowy PPM Przepis przepis fit Przepis fit Dieta Ewy Chodakowskiej przepis ftkostka rosołowa przeziębienie przygotowanie do ciąży przyprawy Raw Food slow food sport superfoods suplementy diety Surowa dieta Szybka Dieta Szybkie Odchudzanie tarczyca testy fit trening Trening Dieta Ewy Chodakowskiej uraz nogi zakwasy zakwaszenie organizmu zaparcia zdrowa dieta zdrowie zdrowy styl życia zestawy treningowe zęby

    Popularne posty